Cecilia Edefalk, Veronicas svetteduk

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

400 000-500 000 SEK

CECILIA EDEFALK
född1954
En svetteduk
Signerad på baksidan Cecilia Edefalk. Olja på duk och plexi, 137 x 96 cm.
Utförd 1986-86.
PROVENIENS
Galleri Wallner, Malmö
UTSTÄLLD
Exil, Norrköpings Konstmuseum 1986
Cecilia Edefalk, Galleri Wallner, Malmö 1988
Det är inte svårt att förstå att de målningar Cecilia Edefalk visade på utställningen på Galleri Wallner i Malmö 1988 gjorde starka intryck på publik och kritiker. Det är något undflyende, men på samma gång oerhört närvarande över hennes verk. Ibland skaver de och irriterar genom sin gåtfullhet - som Daniel Birnbaum skrev i samband med utställningen på Moderna Museet i Stockholm 1999 beror kanske inte hennes mest effektfulla arbeten på informationen utan snarare på bristen av densamma.
I sina målningar spelar Cecilia Edefalk inte sällan på det andliga eller ockulta, inte minst i målningen En svetteduk med sitt religiösa motiv. Men alla tolkningar lämnas åt betraktaren, bilderna sluter sig och avslöjar inte vad som rör sig i konstnärens huvud. Utforskandet av bildens föränderliga innebörd löper som en röd tråd genom hennes konstnärskap. En svetteduk är den enda målningen där Cecilia Edefalk har använt sig av plexiglas, kanske i en lek med bildens olika lager och begrepp som yta och innehåll.

207

2015-11-10