Elis Eriksson, Herr P. på hemväg

Klubbat för:

22000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

ELIS ERIKSSON
1906-2006
Herr P. på hemväg...
Signerad och daterad på baksidan E. E. -62. Bemålad trärelief, 22,5 x 23 x 6 cm.
UTSTÄLLD
"EE" (träreliefer och pappcollage), Kulturcirkeln, Stockholm 1962
LITTERATUR
Teddy Hultberg: Elis Ernst Eriksson, Håll tjeften, 100 år av åtlydnader, avbildad sidan 143, bild 38

88

2015-11-10