Ernst Billgren, EB
Klubbat för:
260000 SEK
Utropspris
300 000-350 000 SEK
ERNST BILLGREN
född 1957
EB
Monogramsignerad EB. Olja på pannå med mosaik och brons, 153 x 275 cm.
Utförd 2000.
Som tidigare version kallad Sista målningen visades verket på Lunds konsthall i utställningen Suckers and housecalls år 1999. Året därefter omarbetades verket till nuvarande version och mosaikfälten liksom bronserna på ramen tillkom.
206
2015-11-10