Harald Lyth, Äga rum

Harald Lyth, Äga rum
Harald Lyth, Äga rum
Harald Lyth, Äga rum
Harald Lyth, Äga rum

Klubbat för:

40000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

HARALD LYTH
född 1937
Äga rum (Take Place/Avoir Lieu)
Signerad Lyth. Blandteknik på papper, 89 x 66 cm.
Utförd 1990. Nummer 202 i förteckningen över Lyths verk sedan 1955.
PROVENIENS
Galleri Olsson, Stockholm
UTSTÄLLD
Galleri Olsson, Stockholm 1990
Simon/Neuman Gallery, New York 1990-91
Galerie Di Meo, Paris 1991
LITTERATUR
H-F Debailleux, S Engblom & H Lyth: Harald Lyth, utställningskatalog 1990, avbildad sidan 14-15

101

2015-11-10