HC Berg, Visual Vortex
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
100 000-150 000 SEK
HC BERG
Finland, född 1971
Visual Vortex
Signerad HC Berg. Plexi och spegelglas, 200 x 104,5 x 45 cm.
Signed. Plexi and mirror glass.
PROVENIENS
Galerie Forsblom, Helsingfors
Metall, glas och akrylplast - i sin konst kombinerar skulptören och konstnären HC Berg ofta olika material när han skapar verk som utmanar våra sinnen, verk som ofta präglas av optiska illusioner. Det skulpturala verket Visual Vortex ger en konkret och visuell förståelse av perception. Djupt och briljant i färg och intensitet reflekterar verket både betraktaren och det omgivande rummet.
HC Berg är både utbildad skulptör och keramiker med dubbla examina från Helsingfors Konsthögskola och Helsingfors Universitet för Konst och design. Hans utbildningsbredd manifesteras både i de komplicerade tekniska lösningarna och den höga konstnärliga kvaliteten. Berg fick 2007 det prestigefulla priset "Finland´s Young Artist of the Year award". Han finns representerad på alla större museum i Finland inklusive Kiasma Museum of Contemporary Art, EMMA Espoo Museum of Modern Art, Helsinki City Art Museum and Tampere City Art Museum, samt även Chicago Athenaeum International Sculpture Park, USA.
118
2015-11-10