Henri Michaux, Aquarelle 1957
Klubbat för:
32000 SEK
Utropspris
25 000-30 000 SEK
HENRI MICHAUX
Belgien 1899-1968
Aquarelle - 1957
Monogramsignerad och daterad på baksidan Avril 1957. Akvarell på papper, 32,5 x 50 cm.
Signed with monogramme, verso dated. Watercolour on paper.
PROVENIENS
Galerie Blanche, Stockholm 1958, katalognr 2
UTSTÄLLD
The Seibu Museum of Art, Tokyo 1983
Galerie Artek, Helsingfors 1984
På baksidan påskrift: 90 Galerie Cordier, Francfort samt etikett Collection d.b.c.
211
2015-11-10