Jan Håfström, Grammaticus
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
100 000-125 000 SEK
JAN HÅFSTRÖM
född 1937
Grammaticus
Signerad och daterad på baksidan Jan Håfström 1990. Olja på två pannåer, totalt 250 x 240 cm.
(2)
Ett annat verk ur serien Grammaticus ingår i samlingarna på Moderna Museet i Stockholm.
UTSTÄLLD
Galleria Ugo Ferranti, Rom 1990
LITTERATUR
Martin Sundberg: Tillvaratagna effekter - om Jan Håfströms konstnärskap och konstnärsroll, Stockholm 2005, jfr bild av Moderna Museets målning, pl. 17
Liljevalchs Konsthall: Jan Håfström - Book of The Dead, utställningskatalog 2009, jfr sidan 158
128
2015-11-10