Jean Gillon, "Rodeo", fåtöljer 1 par

Jean Gillon,
Jean Gillon,
Jean Gillon,
Jean Gillon,
Jean Gillon,
Jean Gillon,
Jean Gillon,
Jean Gillon,

Klubbat för:

11000 SEK

Utropspris

12 000-15 000 SEK

JEAN GILLON, "Rodeo", fåtöljer 1 par, Italma Wood Art, Brasilien 1960-tal, jakaranda, stoppade sitsar klädda i ljusbrunt skinn, den ena etikettmärkt WOODART DESIGN BY JEAN GILLON HANDMADE JACARANDA INDUSTRIA BRAZIL, höjd 75 cm, slitage
HISTORIK
Jean Gillon (1919-2007) tillhör en av pionjärerna inom den brasilianska moderniströrelsen tillsammans med bl.a. Joaquim Tenreior och Sergio Rodrigues. Han kom till Brasilien 1956 och två år senare öppnade han sitt företag "Italma Wood Art". Förutom sin möbelproduktion kom han även att arbeta med textilier och tapeter.

44

2015-11-10