Lars Hillersberg, Stadsbild

Lars Hillersberg, Stadsbild
Lars Hillersberg, Stadsbild

Klubbat för:

130000 SEK

Utropspris

125 000-150 000 SEK

LARS HILLERSBERG
1937-2005
Stadsbild
Signerad och daterad Hillersberg -70. Blandteknik på papper fäst på pannå, 68 x 197 cm.
PROVENIENS
Galleri A, Stockholm 1970
Lars Hillersberg var en av frontfigurerna inom den svenska konstvärlden under 1960-70-talet. Ingen har på ett sådant tydligt och utstuderat sätt gjort sin röst hörd under nämnda årtionden. Satirens okrönte konung, ständigt provocerande och frågeställande, med en osvilkig humor, såväl beundrad och respekterad som fruktad. 1968 var Hillersberg initiativtagare till den legendariska tidskriften Puss tillsammans med medarbetare som Lena Svedberg, Carl Johan De Geer och Ulf Rahmberg. Puss gavs ut mellan 1968 och 1974 och inspirationen hämtades från undergroundpress i New York och San Francisco.
Under hela 1960-talet hade Hillersberg sysselsatt sig med såväl sina karakteristiska svart-vita bilder som de i färg. Politiska och samhällskritiska frågor behandlades löpande. Betydande verk av Hillersberg är synnerligen sällsynta på auktionsmarknaden. Målningen Stadsbild är från 1970 med proveniens från Galleri A i Stockholm samma år. Målningen är monumental i sin imponerande storlek, färgerna och formerna är skarpa och klara, målningen vibrerar av liv och rörelse. Hillersberg visar oss här en stadens kavalkad i ett intensivt delirium.

100

2015-11-10