Lena Cronqvist, Lerhuvuden

Lena Cronqvist, Lerhuvuden
Lena Cronqvist, Lerhuvuden
Lena Cronqvist, Lerhuvuden
Lena Cronqvist, Lerhuvuden

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

50 000-60 000 SEK

LENA CRONQVIST
född 1938
Lerhuvuden
Olja på duk, 78 x 109 cm.
Utförd 1977
PROVENIENS
Gåva från konstnären till nuvarande ägare
UTSTÄLLD
Galerie Belle, utställning 198, Västerås 1980
Retrospektiv, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1994
Kulturhuset, Borås 1981
LITTERATUR
Galerie Belle: Lena Cronqvist, utställningskatalog 1980, avbildad sidan 69
Ingela Lind och Lena Cronqvist: Lena Cronqvist - Målningar 1964-1994, Galleri Lars Bohman, Stockholm 1994, avbildad sidan 100

237

2015-11-10