Marianne Lindberg De Geer, Jag tänker på mig själv

Klubbat för:

24000 SEK

Utropspris

30 000-40 000 SEK

MARIANNE LINDBERG DE GEER
född 1946
Jag tänker på mig själv
Utförd 1993. Akryl på duk, 170 x 135 cm.
PROVENIENS
Andréhn-Schiptjenko, Stockholm
Målningen är från en serie, visad på konstnärens genombrottsutställning på Sveagalleriet i ABF-huset i början av 1990-talet och de avporträtterade är hennes man Carl Johan De Geer och deras gemensamma son Örnie (Ernst).

240

2015-11-10