Ola Billgren, Nostalgiskt fönster
Klubbat för:
75000 SEK
Utropspris
50 000-70 000 SEK
OLA BILLGREN
1940-2001
Nostalgiskt fönster
Signerad och daterad Ola Billgren -62. Olja på duk, 100 x 135 cm.
Målningen Nostalgiskt fönster finns också avbildad i Ola Billgrens målning Interiör och Umbra och Rött från 1966.
UTSTÄLLD
Ola Billgren - en retrospektiv, Rooseum, Malmö 1991
Ola Billgren - en retrospektiv, Moderna Museet, Stockholm 1991
Ola Billgren - En ny verklighet. Målningar 1962-1973, Länsmuseet Gävleborg, Östergötlands museum, Jönköpings länsmuseum, 2014, avbildad med helsida i katalogen sid. 14
LITTERATUR
Rooseum & Moderna Museet: Ola Billgren Album Vol.I - utställningskatalog 1991, avbildad sidan 11 samt se sidan 25
Ola Billgren, Måleri/Paintings, Bra Böcker och Galerie Leger, Malmö 2000, avbildad sidan 33 samt se sidan 85
102
2015-11-10