Ron Arad, "Rover Chair", fåtölj

Ron Arad,
Ron Arad,
Ron Arad,
Ron Arad,
Ron Arad,
Ron Arad,
Ron Arad,
Ron Arad,
Ron Arad,
Ron Arad,
Ron Arad,
Ron Arad,
Ron Arad,
Ron Arad,
Ron Arad,
Ron Arad,

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

35 000-40 000 SEK

RON ARAD, "Rover chair", One off Ltd., England, formgiven 1981, ram i stål, klädd i svart skinn, höjd ca 75 cm, smärre slitage
PROVENIENS
Inköpt från Galleri Asplund 1990.
LITTERATUR
1000 Chairs, Charlotte & Peter Fiell, s. 562.

41

2015-11-10