Ron Arad, "Rover Chair", fåtölj
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
35 000-40 000 SEK
RON ARAD, "Rover chair", One off Ltd., England, formgiven 1981, ram i stål, klädd i svart skinn, höjd ca 75 cm, smärre slitage
PROVENIENS
Inköpt från Galleri Asplund 1990.
LITTERATUR
1000 Chairs, Charlotte & Peter Fiell, s. 562.
41
2015-11-10