Sara-Vide Ericson, Liar

Sara-Vide Ericson, Liar
Sara-Vide Ericson, Liar
Sara-Vide Ericson, Liar
Sara-Vide Ericson, Liar

Klubbat för:

30000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

SARA-VIDE ERICSON
född 1983
Liar I
Monogramsignerad och daterad på baksidan S-V.E. -10. Olja på duk, 150 x 130 cm.
PROVENIENS
Galleri Magnus Karlsson, Stockholm
"Denna gång har hon koncentrerat sig på människans hals, den del av kroppen som hos alla varelser är förknippad med överläge och underkastelse. Sara-Vide Ericsons figurer blottar strupen, låter sig utsättas för strupgrepp eller försöker gripa sig själva om halsen. Situationerna förefaller dramatiska, men över Sara-Vide Ericsons målningar vilar ett lugn som man igenkänner från medeltida ikonmåleri."
Ur recension, konsten.net, 2010

144

2015-11-10