Stanislaw Fijalkowski, Komposition - Akaka

Klubbat för:

130000 SEK

Utropspris

60 000-80 000 SEK

STANISLAW FIJALKOWSKI
Polen, född 1922
Komposition - Akaka
Signerad och daterad på baksidan Stanislaw Fijalkowski 1965. Olja på duk, 61 x 50 cm.
Signed and dated verso. Oil on canvas.
PROVENIENS
Inköpt direkt från konstnären av nuvarande ägare på 1970-talet
UTSTÄLLD
Galeria Wspólczesna, Warszawa 1966
Petersen Press, Berlin
Sveagalleriet, Stockholm

114

2015-11-10