Torsten Andersson, Blomma

Torsten Andersson, Blomma
Torsten Andersson, Blomma

Klubbat för:

24000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

TORSTEN ANDERSSON
1926-2009
Blomma
Olja på dubblerad duk, 61 x 58 cm.
Stede är namnet på Torsten Anderssons från Tyskland invandrade förfader, trumpetare i den svenska armé som krigade därnere under 1600-talet. Släkten som bosatte sig i Skåne fortsatte att vara trumpetare i flera generationer.
PROVENIENS
Gåva från konstnären till nuvarande ägare

86

2015-11-10