Torsten Andersson, Blomma
Klubbat för:
24000 SEK
Utropspris
25 000-30 000 SEK
TORSTEN ANDERSSON
1926-2009
Blomma
Olja på dubblerad duk, 61 x 58 cm.
Stede är namnet på Torsten Anderssons från Tyskland invandrade förfader, trumpetare i den svenska armé som krigade därnere under 1600-talet. Släkten som bosatte sig i Skåne fortsatte att vara trumpetare i flera generationer.
PROVENIENS
Gåva från konstnären till nuvarande ägare
86
2015-11-10