Alvar Aalto, serveringsvagn, Artek, Finland
Klubbat för:
12000 SEK
Utropspris
10 000-12 000 SEK
ALVAR AALTO, serveringsvagn, Artek, Finland, modell 901, formgiven 1936, tillverkad på 1960-talet, stomme av björk, skivorna med svart linoleum, gummiklädda hjul i vitt, höjd 56, skivan 80 x 50 cm, smärre slitage, mindre skador
HISTORIK
Inköpt hos Gösta Westerberg under mitten av 1960-talet.
65
2016-05-19