Antanas Sutkus, J.P. Sartre & S. de Beauvoir
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
35 000-40 000 SEK
ANTANAS SUTKUS
Litauen, född 1939
J.P. Sartre & S. de Beauvoir in Lithuania 1965
Signerad och daterad A Sutkus 1965. Silvergelatin fotografi, bildyta 38 x 57 cm.
Intyg från fotografen medföljer
PROVENIENS
Inköpt direkt från konstnären av nuvarande ägare.
UTSTÄLLD
Solo Exhibition in the framework of World Heritage Convention's 40th anniversary, UNESCO Headquarters i Paris, 2012
Antanas Sutkus följde med Jean-Paul Sartre och Simone de Beauvoir på deras resor och tog en serie bilder av dem när de besökte Kuriska näsets nationalpark i Litauen 1965. Sex personer vandrar i sanddynerna, från vänster, Lenina Zonina, J.P. Sartre, S. de Beauvoir och bakom dem den litauiska författaren Mykolas Sluckis, litauiska poeten Eduardas Miezelaitis och hans fru i mitten.
237
2016-05-19