Arthur Boyd, Narcissus running on a sandbank

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

275 000-300 000 SEK

ARTHUR BOYD
Australien 1920-1999
Narcissus running on a sandbank
Signerad Arthur Boyd. Olja på duk, 122 x 152 cm.
Utförd 1976
Signed. Executed 1976. Oil on canvas.
PROVENIENS
Fischer Fine Art, London

Arthur Boyd räknas till en av Australiens främsta nittonhundratalskonstnärer. Han växte upp utanför Melbourne i en konstnärsfamilj och har varit en av de som fört fram den australienska konsten under efterkrigstiden. Boyd producerade under sitt liv serier med arbeten som knyter an till bibliska, mytologiska och klassiska motiv, såsom auktionens målning som visar ett motiv av Narcissus. Själv har Boyd sammanfattat sin ambition med följande ord:

"I´d like to think that, through my work, there is a possibility of making a contribution to a social progression or enlightenment. It would be nice if the creative effort or impulse was connected with a conscious contribution to society, a sort of duty or service. I think you have to be able to make something which does involve concepts and ideas."

291

2016-05-19