Gert Marcus , Mitt hjul från SKF

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

40 000-60 000 SEK

GERT MARCUS
1914-2008
Mitt hjul från SKF
Signerad och daterad Marcus -63 -64. Bemålat järn på metallsockel, höjd 238, 164 x 47 cm.

UTSTÄLLD
Réalités Nouvelles, Paris 1964
Gert Marcus imaginarius, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1965, katalognr 177

290

2016-05-19