John-E Franzén, Den vita Cadillacen
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
25 000-30 000 SEK
JOHN-E FRANZÉN
född 1942
Den vita Cadillacen
Signerad och daterad 90 John Erik Franzén Fylleskog 1978. Gouache och kol på papper, bildyta 28,5 x 55,5 cm.
Förlaga till litografi med samma titel utförd 1978, tryckt i 100 exemplar. Motivet är då spegelvänt.
PROVENIENS
Inköpt direkt av konstnären av nuvarande ägare
254
2016-05-19