Mats Bäcker, Prince Stockholm 1986
Klubbat för:
40000 SEK
Utropspris
50 000-60 000 SEK
MATS BÄCKER
född 1958
Prince, Stockholm 1986
Signerad och daterad på baksidan Prince/1999, Stockholm -86 Mats Bäcker, numrerad 2/7. Seleniumtonad silvergelatin fotografi 2010, bildyta 102 x 150 cm
UTSTÄLLD
Malmö Museer, 2012
Separatutställning, Fotografiska, Stockholm, 2012
Värmlands Museum, december 2012- januari 2013
HISTORIK
Fotografiet från Isstadion är från hans första Sverigebesök under turnén "The Parade Tour" och finns avbildat i boken Raw Power av Mats Bäcker, Stockholm 2012, sidan 136-137.
284
2016-05-19