Poul Kjaerholm, "Elevskrivbord", Rud Rasmussen
Klubbat för:
11000 SEK
Utropspris
10 000-12 000 SEK
POUL KJAERHOLM, "Elevskrivbord", skrivbord för Kunstakademiets Arkitekturskole i Köpenhamn 1955, Rud Rasmussen, Danmark, benställing i metall, originalskiva i svartlackerat trä, höjd 67, 141,5 x 85 cm, metallen anlupen, originalskivan med slitage, extra bordsskiva i teak medföljer
PROVENIENS
Kunstakademiets Arkitekturskole, Köpenhamn.
LITTERATUR
Harlang m. fl. : Poul Kjærholm, Arkitektens forlag 1999, s. 176.
102
2016-05-19