Rolf Hanson, Runtom trappa

Rolf Hanson, Runtom trappa
Rolf Hanson, Runtom trappa
Rolf Hanson, Runtom trappa
Rolf Hanson, Runtom trappa
Rolf Hanson, Runtom trappa
Rolf Hanson, Runtom trappa

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

500 000-600 000 SEK

ROLF HANSON
född 1953
Runtom trappa
Signerad och daterad på baksidan Rolf Hanson 2007. Olja på pannå, 205 x 185 cm
.
UTSTÄLLD
Rolf Hanson, Konsthallen Hishult 2014
.
Det var med sviten "Runtom trappa" som Rolf Hanson tydligt framstod som en av de betydande målarna i sin generation, den fick också the Carnegie Art Award 1999. Auktionens målning är den största i sviten. Utgångspunkten för motivet är en av Carl Fredrik Hills franska målningar som tillkom i en period då han rensade paletten från mörka asfaltfärger och började måla i flödande solljus i en lättare och rikare färgskala. Precis som Hill utforskar Hanson kontrasten ljus/skugga och han är en målare med ett starkt förhållande till färgen. Han vill ta reda på vilka färger som smälter samman i solskenet och vilka toner som döljs i skuggorna. Trappans steg är reflekterande ytor och dess omgivande växtlighet behållare av mer komplexa färgspel, ytor accentueras och leder till ett närmast abstrakt måleri. Trappans mönster och de kringliggande ljusupptagande ytorna blir till ett strukturerat lapptäcke av fält och precis som hos impressionisterna leder färg- och ljusstudiet nästan till att formerna upphör.
Motivet med trappan och dörren upprepas genom sviten "Runtom trappa". Trappan är alltid sedd nedifrån, så att målaren kan dra full fördel av ljusspelet över stegen, de belysta horisontella ytorna och de skuggade framkanterna. I kvällsljus är trappfärgerna grönt och violett, i fullt dagsljus blir de guldorange och brunt, i solnedgång benvitt och rött.
Trappan symboliserar föreställningar om att stiga och falla och den har en inneboende rörelse antingen nedåt eller uppåt. I Rolf Hansons målningar rör sig blicken i bägge riktningar och kanske stannar den upp ett ögonblick vid trappans övre avsats. Det tar tid att upptäcka, men vid toppen av trappan finns ett hus med en dörrpost. Dörrens detaljer är upplösta i det omgivande ljuset, kanske är dörren stängd, kanske är den öppen och släpper in en strimma ljus.
Men är motivet föreställande? Rolf Hanson har i sitt måleri konsekvent utforskat hur en bild kan undgå att gå förlorat i banaliteter genom att tömma det på kända innebörder och istället greppa det okända. Ett sätt har varit att skruva upp koloriten till ett register som ligger långt bortom de färger som har naturen som ursprung. För Hanson är måleriet en intellektuell handling som inte uppehåller sig länge vid motivets omedelbara innebörd. Former och gestalter samlas i bildytan och runt dessa skapas sedan en svindlande flimrande rymd av färger i ett suveränt måleri.

232

2016-05-19