Angelo Mangiarotti, "Ganci", takarmatur, Vistosi
Klubbat för:
13000 SEK
Utropspris
15 000-20 000 SEK
ANGELO MANGIAROTTI, "Ganci", takarmatur, Vistosi, Italien sent 1960-tal, 60 glaslänkar i klarglas, stomme i stål, höjd 49, total höjd 110, diameter 44 cm, smärre slitage
HISTORIK
Modellen Ganci är förlagan till den mer vanligt förekommande modellen Giogalli. Namnet Giogalli ska enligt uppgift föra tankarna till en gammal koppling mellan häst och vagn som återskapas i glaskrokarnas sammanlänkning.
20
2016-12-06