Bo Larsson, Utsikt från Slussen

Klubbat för:

42000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

BO LARSSON
född 1945
Utsikt från Slussen
Signerad och daterad BL -76. Olja på duk, 85 x 120 cm.

Stockholms stadssiluett återkommer som bakgrund i Bo Larssons målningar. Ofta är motiven hämtade kring Slussen med omnejd. Likt de klassiska mästarna bygger han upp sina målningar med ett dramatiskt spel mellan ljus och mörker. Bakom det till synes realistiska manéret döljer sig ett drömskt anslag, som ger målningarna dubbla klangbottnar.

Bo Larsson tillhörde Konstnärsbolaget i Stockholm, som startade 1972-73 i Stockholm, och som samlade en generation konstnärer som förenade en fördjupad syn på det klassiska måleriet och skulpturen. Dessa konstnärer förde en dialog med den äldre konsthistorien och lät den komma till tals i sin egen konst.

I sina målningar rör sig Bo Larsson obehindrat mellan det tydligt föreställande och det i dunkel höljda. Staden bäddas in i ett skyddande lager som endast låter betraktaren ana vad som finns därunder.

85

2016-12-06