Charles & Ray Eames, "Lounge chair", NK
Klubbat för:
26000 SEK
Utropspris
15 000-20 000 SEK
CHARLES & RAY EAMES, "Lounge chair ", fåtölj, licenstillverkad av Nordiska Kompaniet, formgiven 1956, jakaranda, stoppad sits och rygg, klädda med svart skinn, höjd 79, smärre slitage, armstöd med mindre lagning vid fästet
HISTORIK
Inköpt på Nordiska Kompaniet, Stockholm, av nuvarande ägaren.
2
2016-12-06