Jens Fänge, 20 september 1969
Klubbat för:
65000 SEK
Utropspris
70 000-80 000 SEK
JENS FÄNGE
född 1965
20 september 1969
Signerad och daterad på baksidan Jens Fänge 2008. Olja på duk, 95,5 x 90 cm.
PROVENIENS
Galleri Magnus Karlsson, Stockholm
UTSTÄLLD
Samtidigt, Passagen Linköpings konsthall, 2009
Absolut måleri, Borås Konstmuseum, 2009
Upplösningen av Beatles, det mest populära och inflytelserika musikbandet genom tiderna har blivit en av de mest legendariska episoderna i bandets historia. Den 20 september 1969 var dagen då John Lennon berättade för de övriga bandmedlemmarna att han tänkte lämna gruppen. Albumet Let it Be var Beatles sista officiella album och släpptes 1970, en månad efter att gruppen upplöstes officiellt.
119
2016-12-06