Karin Wikström, Figur
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
15 000-20 000 SEK
KARIN WIKSTRÖM
född 1959
Figur
Signerad och daterad på baksidan Karin Wikström -97. Olja på pannå, 40 x 30 cm.
PROVENIENS
Stockholms Auktionsverk, Nutida, hösten 2011, katalognr 262
Anders Tornberg Gallery, Lund
I Karin Wikströms målningar hittar man drag från barnets och fablernas värld. Händelserna som utspelar sig äger däremot inte rum i en lättsam barnkammarvärld. Istället verkar figurerna fungera som alter egon, personliga eller andras, vars uppgift är att skildra människans utsatthet, sårbarhet, lidelser och böjelser. Hon visar den världen med all komplexitet som den innebär. Allvaret, som emellanåt biter till, ramas in av en stillsam humor.
136
2016-12-06