Lena Cronqvist, Flicka och leksaker
Klubbat för:
520000 SEK
Utropspris
250 000-300 000 SEK
LENA CRONQVIST
född 1938
Flicka och leksaker
Signerad och daterad L. Cronqvist 1995. Olja och tempera på duk, 136 x 167 cm.
PROVENIENS
Bukowksi auktioner, Bukowskis moderna + contemporary & design, våren 2001, katalognr. 469
Stockholms Auktionsverk, Moderna kvalitén, våren 2007, katalognr. 1448
UTSTÄLLD
Liljevalchs konsthall, Stockholm, 2013-2014
113
2016-12-06