Max Book, Singoland
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
175 000-200 000 SEK
MAX BOOK
född 1953
Singoland - ur serien Some & Lonesome
Signerad och daterad på baksidan Max Book 2009. Akrylbaserad blandteknik på duk, 150 x 240 cm.
PROVENIENS
Galleri Christian Larsen, Stockholm
UTSTÄLLD
Max Book- Mata Hare, Separatutställning, Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm 2016, katalognummer 40
Max Book visar oss i serien Some & Lonesome sin magiska värld, där naturen och kulturen står i ett ständigt samspel med varandra. Vad vi som betraktare förväntas se är inte längre såsom det borde. Vår verklighet har manipulerats, någon har tänjt och dragit, förstorat och förminskat och vänt upp och ner på vad som vanligtvis tillräknas vår logik. Max Book spelar med vår associationsförmåga, han får oss att se saker med nya ögon, att uppleva en värld som till viss del kan ses som en sagovärld, till viss del en skräckvärld. En värld där katastrofen alltid lurar bakom hörnet, en värld som närsomhelst skulle kunna slås i spillror.
"I hans landskap återkommer apokalyptiska stämningar som mer anas än identifieras. Hot tycks ruva någonstans i de fragmentariska scenerna och bland de skiktade ytorna. Märkliga ljusfenomen, människovåld eller naturkatastrofer låter sig läsas in i dessa mångtydiga bilder där världen framstår som i en vrångspegel."
Grunden i de stora dukarna ligger i fotografier konstnären tagit och sedan bearbetat digitalt. Gigantiska färgutskrifter av dessa är därefter det som använts som målardukar. Duken har attackerats, förändrats och förädlats med trögflytande oljefärg och frätande syror som skapat en ibland reliefliknande karaktär. Agneta Klingspor skriver i Svenska Dagbladet om auktionens målning:
"Singoland kunde vara tagen ur Cops, polisdokumentärserien i TV6. Jakt på fattiga svarta, vita, trashiga, med handklovar i högsta hugg. Samma ödsliga stämning, en bygata med sin mack, en svart man, sönderfrätt till hälften. Snart kommer snuten."
143
2016-12-06