Nina Roos, Untitled

Nina Roos, Untitled
Nina Roos, Untitled
Nina Roos, Untitled
Nina Roos, Untitled

Klubbat för:

43000 SEK

Utropspris

50 000-60 000 SEK

NINA ROOS
Finland, född 1956
Untitled
Signerad och daterad på baksidan Nina Roos 2005. Akryl på plexiglas, 100 x 114 cm.
UTSTÄLLD
Galleri Arnstedt & Kullgren, Östra Karup
Nina Roos tilldelades Carnegie Art Awards första pris 2004. Carnegiejuryn, ledd av Lars Nittve, motiverade utnämningen:
"I sitt måleri tillämpar Roos det fördröjda tilltalets möjlighet. Insmuget i den ofta förföriskt vackra ytan ligger en rest av något avigt, bakvänt, som liksom försenad når betraktarens uppfattning. Under de senaste tre åren har Roos visat en kraftfull nyorientering, mot en än större komplexitet i behärskningen av svåra frågor i måleri som rör tid, och då främst det försvinnande ögonblicket. Hon har förmått utveckla något så ovanligt som en ny målerisk poetik."

153

2016-12-06