Rolf Hanson, Superficie Picturata

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

200 000-250 000 SEK

ROLF HANSON
född 1953
Superficie Picturata
Signerad och daterad på baksidan Rolf Hanson 2004. Olja på pannå, 130 x 124 cm.

UTSTÄLLD
Rolf Hanson, Dunkers kulturhus, Helsingborg, 6 maj-3 sep 2006

LITTERATUR
AnnCatrin Gummesson och Magnus Jensner (redaktör), Rolf Hanson: Runtom hus/Around the house, Runtom trappa/Around the stair, Descendant/Remontant, Ombre portée, Superficie picturata, Dunkers kulturhus, 6 maj - 3 september 2006, avbildad på helsida i färg.

137

2016-12-06