Rolf Hanson, Warrina

Rolf Hanson, Warrina
Rolf Hanson, Warrina
Rolf Hanson, Warrina
Rolf Hanson, Warrina
Rolf Hanson, Warrina
Rolf Hanson, Warrina

Klubbat för:

80000 SEK

Utropspris

80 000-100 000 SEK

ROLF HANSON
född 1953
Warrina
Signerad och daterad på baksidan Rolf Hanson -87. Olja på pannå, 148 x 122 cm.

PROVENIENS
Björn Springfeldt
Stockholms Auktionsverk, Nutida hösten 2013, katalognr 3

UTSTÄLLD
Krognoshuset, Lund 1987
Landskapet i nytt ljus, Riksutställningar, Utställningståget 1988
Rolf Hanson, Kulturmagasinet, Sundsvalls Museum 1990

LITTERATUR
Riksutställningar, utställningskatalog 1987, avbildad

202

2016-12-06