Sara-Vide Ericson, Liar IV
Klubbat för:
32000 SEK
Utropspris
30 000-40 000 SEK
SARA-VIDE ERICSON
född 1983
Liar IV
Signerad och daterad på baksidan S-V.E 2010. Olja på duk, 150 x 140 cm.
PROVENIENS
Galleri Magnus Karlsson, Stockholm
Sara-Vide Ericsons målningar utforskar de undermedvetna upplevelserna, och det irrationella och dubbelbottnade som rör sig i vårt psyke. Målningarna behandlar instinktiva tendenser, intuitiva tankar och känslor, som det bokstavliga inte räcker till för att beskriva. Hon säger själv att: "Jag tror att språket gör att vi behöver begränsa oss i det vi gör för att kunna förklara det för andra i vår omgivning. Är vi till exempel inte konsekventa i hur vi uttrycker oss, så blir vi inte förstådda." Hennes målningar är reella eller konstruerade scener från drömmar och det undermedvetna som frångått hennes egen logik. Ofta vet hon inte förrän efter målningen är klar vad exakt det är för scenario hon arbetar med.
Ofta använder hon fotografier som förlagor till målningarna och hon liknar sin fotoprocess vid ett intuitivt performance utan publik. Hon förbereder och regisserar miljön i minsta detalj, men hur bilderna slutligen blir avgörs av hur fotosessionen fortskrider. Hon säger själv om processen: "Jag tar ofta flera hundra bilder vid ett sådant tillfälle och det hinner hända mycket under den tiden. Fotografiet är en del av skissen till målningen, men upplevelsen under själva iscensättningen är ännu viktigare, och det som verkligen gör bilden till vad den blir."
96
2016-12-06