Ylva Ogland, Snöfrid vid sin spegel, pärla

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

300 000-350 000 SEK

YLVA OGLAND
född 1974
Snöfrid vid sin spegel, pärla
Signerad och daterad Ylva Ogland 2009. Olja på duk, 218 x 195,5 cm och kabinett med speglar, 127 x 60,5 x 27 cm.

PROVENIENS
Fruit and Flower Deli/EOCG, Stockholm

UTSTÄLLD
Ylva Ogland, Brandstrom, Stockholm, 2009
Nordic Delight, Svenska Institutet i Paris, 2010, curerad av Sinziana Ravini

LITTERATUR
Ylva Ogland She, and Introduction, Publicerad av: Bonniers Konsthall och Silvana Editoriale, 2015, avbildad på uppslag sid. 196 och 197

Ylva Oglands konstnärskap gestaltas av parallellt existerande världar som hon själv är en egen del av. De personliga erfarenheterna låter sitt uttryck ta form, hon väver in barnets perspektiv på vuxenvärlden och ofta finns de konsthistoriska referenserna nära till hands.

Redan som väldigt ung behärskade Ylva Ogland måleriet. Hon har använt sig av måleriets hela register för att utforska egna erfarenheter i livet och sina inre världar och för att utveckla ett eget bildspråk präglat av personliga mytologier. Hennes arbeten spänner mellan allt från stilleben sammansatta av olika föremål från barndomen, porträtt av sig själv och av sin spegeltvilling Snöfrid, till performanceliknande ritualer och skulpturala installationer. Tillsammans skapar hennes verk en komplex bildvärld där lager av självupplevda händelser, fiktion och det undermedvetna smälter samman i en väv av melankoli och esoterisk spiritualism. Genom att blanda dessa olika världar utforskar Ogland ofrånkomligen psykiska, mentala och filosofiska förståelser av tid och rum. Genom att återvända till, upprepa och på olika sätt spegla universella men även privata händelser som födelse, liv och död undersöker hon tankar och idéer kring just rum. Ogland exemplifierar dessa rum med visuella referenser i form av speglar och en målerisk lek mellan avbildat och det avbildade.

Ylva Oglands virtuosa och tekniskt drivna målningar har många kopplingar till konsthistorien. Hon återkommer ständigt till användandet av speglingar, som hos barockmålaren Velázquez, eller i Bergmans och Tarkovskijs filmer, för att utforska blickens olika och ofta motsägelsefulla perspektiv - och applicerar detta på sin egen kropp och historia. I sin motivvärld rör sig Ogland mellan flera parallella tider, hon förenar barnets perspektiv med den vuxnes och i paradverket Snöfrid vid sin spegel tänjer på frågor om representation, i och utanför bilden.

128

2016-12-06