Alfred Boman, Utan titel

Alfred Boman, Utan titel
Alfred Boman, Utan titel
Alfred Boman, Utan titel
Alfred Boman, Utan titel
Alfred Boman, Utan titel
Alfred Boman, Utan titel

Klubbat för:

36000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

ALFRED BOMAN
född 1981
Utan titel
Signerad på baksidan Alfred Boman. Blandteknik (acrylic, glue-emulsion, spray paint, enamel varnish) på pannå, 80 x 60 cm.
Med av konstnären egenhändigt bemålad träram.

PROVENIENS
Johan Berggren Gallery, Malmö

"Några av de snabbast uppgående stjärnorna är svenska Jim Thorell och Alfred Boman, som efterfrågas ivrigt av samlare i USA och Europa."
Svenska Dagbladet 20 april 2016

"Alfred Bomans måleri utgör ett energiskt men kontrollerat bearbetande av färgen. Den intensiva färgskalan och de skarpa kontrasterna för tankarna till afrikanskt modernistiskt måleri, men det går också att associera till åttiotalsexpressionism. Bilderna är emellertid varken expressionistiska eller formalistiska. Snarare handlar det om ett materialutforskande måleri av högst samtida snitt."
kunstkritikk.no 17 mars 2014

4146

2017-06-09