Bjarne Melgaard, Untitled
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
200 000-250 000 SEK
BJARNE MELGAARD
Norge, född 1967
Untitled (Kermit as Tyrannosaurus Rex, Jurassic Park)
Signerad och daterad på baksidan Bjarne Melgaard 2010. Olja på duk, 201 x 201 cm
PROVENIENS
Lars Bohman Gallery, Stockholm
UTSTÄLLD
Lars Bohman Gallery, Stockholm 2010-2011
2009 introducerade Bjarne Melgaard en grön TV-hjälte i sin bildkonst, efter en serie målningar med chihuahuas, minigrisar och black metal-legender.
Oron för att vara grön är det minsta av grodan Kermits problem, när Bjarne Melgaard flyttar ut honom från den trygga barn-TV-serien Sesame Street och humoristiskt placerar honom i en karg och hård bildvärld bland hip-hopare, mafiosos eller langare.
I auktionens målning har grodan Kermit förvandlats till en varelse från filmen Jurassic Park. Likt Tyrannosaurus Rex spränger han bioduken.
4071
2017-06-09