Charlotte Gyllenhammar, Daycare

Klubbat för:

118000 SEK

Utropspris

120 000-130 000 SEK

CHARLOTTE GYLLENHAMMAR
född 1963
Daycare
Signerad och daterad C. G. 2004. Polyester och kallskum, 108 x 48 cm

PROVENIENS
Galleri Charlotte Lund, Stockholm
Stockholms Auktionsverk, Bo Siesjö collection, 2010

LITTERATUR
Jensner. Charlotte Gyllenhammar, jfr uppslag om Daghem/Daycare 2004

UTSTÄLLD
Privat Idiot, Kulturhuset Stockholm, Dunkers Kulturhus, Helsingborg, Borås Konstmuseum, 2005
Utan titel, Ystads konstmuseum, 2010

.
Charlotte Gyllenhammar har under de senaste åren konsekvent överraskat den svenska konstpubliken genom att alltid gå sin egen väg och finna egna uttryckssätt. Hennes installationer och konstverk är egensinniga och uttrycksfulla och skapar en fascination, dialog och reaktion hos sina betraktare. Gyllenhammar är mångfacetterad och arbetar ständigt med nya typer av material och medier, sällan rör det sig om traditionellt oljemåleri på duk. Installationer, skulpturer, video och fotografi såväl som teckningar är vanligare. Många är vi säkerligen som exempelvis minns den upp och nervända 120 år gamla eken Dö för dig som 1993 hängdes över Drottninggatan i Stockholm. 2004 visades Gyllenhammars största separatutställning privat idiot, ett samarbete mellan Kulturhuset i Stockholm och Dunkers Kulturhus i Helsingborg. Till utställningen skapades delvis nya verk, auktionens skulptur är ett sådant verk. Den visades tillsammans med flera andra sovande barnskulpturer under den gemensamma titeln Daycare. Barnet är ett återkommande tema hos Gyllenhammar, likaså utsattheten, oron och den ständiga faran som lurar bakom hörnet.

4063

2017-06-09