Howard Kanowitz, Maroc
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
80 000-100 000 SEK
HOWARD KANOWITZ
USA, 1929-2009
Maroc
Signerad och daterad på baksidan Howard Kanowitz 1973. Akryl på duk, 274 x 122 cm
PROVENIENS
Konsthandlare Bo Alveryd
Privat samling
UTSTÄLLD
Howard Kanowitz Retrospective, Akademie der Künste, Berlin, 1979, avbildad i utställningskatalogen sid 121
Visible Difference, Ludwig Museum, Koblenz, 2017, jämför Study for Maroc, avbildad i utställningskatalogen
4207
2017-06-09