Howard Kanowitz, Maroc

Howard Kanowitz, Maroc
Howard Kanowitz, Maroc
Howard Kanowitz, Maroc
Howard Kanowitz, Maroc
Howard Kanowitz, Maroc
Howard Kanowitz, Maroc

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

80 000-100 000 SEK

HOWARD KANOWITZ
USA, 1929-2009
Maroc
Signerad och daterad på baksidan Howard Kanowitz 1973. Akryl på duk, 274 x 122 cm

PROVENIENS
Konsthandlare Bo Alveryd
Privat samling

UTSTÄLLD
Howard Kanowitz Retrospective, Akademie der Künste, Berlin, 1979, avbildad i utställningskatalogen sid 121
Visible Difference, Ludwig Museum, Koblenz, 2017, jämför Study for Maroc, avbildad i utställningskatalogen

4207

2017-06-09