Kristina Jansson, Control room

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

125 000-150 000 SEK

KRISTINA JANSSON
född 1967
Control room
Signerad och daterad på baksidan Jansson 2013. Olja på duk, 137 x 205 cm.

PROVENIENS
Andréhn-Schiptjenko, Stockholm

UTSTÄLLD
Kristina Jansson - Spell Bound, Borås konstmuseum 2015

I målningen Control Room ser vi en uniformerad gestalt sitta koncentrerad framför en mängd flimrande monitorer som visar övervakade intima miljöer, en sängkammare ur olika vinklar, ett duschrum, en entré. På en av monitorerna ser vi en barbröstad kvinna i sin säng. Vem övervakar dessa personer och varför? En situation som väcker frågor kring etik, makt och kontroll, centrala ämnen i Janssons konstnärskap.
Genom okonventionella metoder och med ämnen djupt förankrade i våra gemensamma minnen skapar Kristina Jansson ett måleri som tvingar till närkontakt med betraktaren. Ömsom målade med morrhårspenslar, ömsom med stora städredskap, är målningarna tekniska mästerverk av pålagd, bortskrapad och droppande färg. Fram till 2003 var målningarna ofta befolkade av människor, men sedan dess handlar det mer om att skapa intima scener där skådespeleriet snarare utspelas i betraktarens inre.

Kristina Janssons måleri är som hybrider mellan olika tekniker och metoder. På en gång tydligt föreställande som en Ola Billgren eller Edward Hopper-målning och samtidigt med helt abstrakta färgfält som för tankarna till abstrakta expressionister som Morris Louis och Clyfford Still. Utan att det handlar om meta-måleri är Kristina Jansson en målare som med stor insikt hanterar en av de mest problemfyllda konstnärliga praktikerna. För vem frågar sig inte vad nytt som kan komma ur ett måleri? Men Kristina Janssons målningar avslöjar inte sina hemligheter på en gång. De kräver både tid och uppmärksamhet.

4170

2017-06-09