LG Lundberg, Stängsel
Klubbat för:
50000 SEK
Utropspris
50 000-60 000 SEK
LG LUNDBERG
född 1938
Stängsel
Signerad och daterad på baksidan LG Lundberg 1973-1979. Olja på duk, 72 x 60 cm.
PROVENIENS
Galleri Mårtensson & Persson, Stockholm
UTSTÄLLD
Galleri Brinkman, Amsterdam, Holland, 1978
Sundsvalls Museum, Norrbottens Museum, Luleå, Örnsköldsviks Konsthall, 1981
Kemi Konstmuseum, Finland, 1982
Uleåborgs Konstmuseum, Finland, 1982
Österbottens Museum, Vasa, Finland, 1982
Tammerfors Moderna Museum, Finland, 1982
Wäinö Aaltonen Museet, Åbo, Finland, 1982
Magasin 3 Stockholm Konsthall, 2004
Sundsvalls Museum, 2004
Kristianstads Konsthall, 2005
Konsthallen Bohusläns Museum, Uddevalla, 2009
Konsthallen Luleå kulturhus, 2010
Kulturcentrum Ronneby, 2015
4143
2017-06-09