Max Book, Porovia

Max Book, Porovia
Max Book, Porovia

Klubbat för:

50000 SEK

Utropspris

60 000-80 000 SEK

MAX BOOK
född 1953
Porovia
Signerad och daterad på baksidan MM Book 1986-87. Olja på duk, 150 x 120 cm

PROVENIENS
Galleri Göran Engström, Stockholm
Stockholms Auktionsverk, Fredrik Roos samling, 2006

UTSTÄLLD
Forum, Zürich 1987

LITTERATUR
Katalog 5 Nordiska Temperament, Rooseum, Malmö 1988

Max Book
född 1953 i Långsele

Efter de banbrytande projekten Wallda (1980) och Ibid (1982-83), där han tillsammans med konstnärer som Eva Löfdahl, Stig Sjölund, Håkan Rehnberg och Johan Scott sökte sig ut ur musei- och gallerirummet, blev Max Book en av 80-talets mest eftertraktade konstnärer. I hans kraftfulla målningar blandas högt och lågt och till synes oförenliga material och element. Han tar avstånd från den upphöjda, rena konsten i enlighet med den postmodernistiska konstsynen och låter sig utan hämningar inspireras av allehanda populärkulturella företeelser som skräckfilm, rockmusik, trender och mode eller den moderna arkitekturen i form av industriområden och motorvägar. Det klassiska nordiska landskapsmåleriet finns i botten, men i Max Books målningar finns ingen motsättning mellan natur och kultur.

Max Book använder sig gärna av "låga " material som masonit, spånplattor eller plast och talar själv om sina strävanden efter att spåra upp och frilägga de "glapp " som kan uppstå när väsensskilda genrer eller förhållningssätt ställs mot varandra. Under 80-talet bände han handgripligen sönder sina målningar i två delar och lämnade de flisiga brottytorna fullt synliga - kanske som en reaktion på det enorma kommersiella intresset för hans konst.

4056

2017-06-09