Ola Billgren, Ben Webster

Ola Billgren, Ben Webster
Ola Billgren, Ben Webster
Ola Billgren, Ben Webster
Ola Billgren, Ben Webster
Ola Billgren, Ben Webster
Ola Billgren, Ben Webster

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

400 000-450 000 SEK

OLA BILLGREN
1940-2001
Ben Webster
Signerad och daterad Ola Billgren -74. Olja på duk, 35 x 52 cm

Under 1910-talet var uppfattningen bland de modernistiska målarna att fotografikonsten innebar ett ödesdigert slag mot det målade porträttet inte helt ovanlig. Man invände att fotografiet på intet sätt kunde hävda sig mot måleriet i fråga om psykologisk uttryckskraft, att fotokonsten snarare handlade om en ytlig likhet. Idag är det kanske litet svårt att instämma att fotografiska porträttkonsten skulle sakna psykologiskt djup. Under hela förra seklet har denna disciplin kunnat ses som en helt egen konstart från Arnold Genthes bild av Greta Garbo från 1920-talet, över Herb Snizers porträtt av jazzpianisten Thelonius Monk från 1961, till Hans Geddas Nelson Mandela 1991.
I Ola Billgrens konstnärskap har kameran alltifrån 1960-talet varit ett viktigt redskap, konsekvent undersökte han om fotografiet kunde användas till att utveckla måleriet.
Alla konstnärer provar sidospår, några av dessa slutar i återvändsgränder, andra åter igen leder framåt, mot nya upptäckter. Billgrens experiment visar sig särskilt under 1970-talet. Han målar inte i en stil, utan i flera, vardagsskildringar, väntan och visioner. Nu börjar hans realism ändra karaktär, det timliga får ge vika för det mänskliga, det senare i ordets vidaste bemärkelse. Bland de porträtterade är det nu den individualiserande människan som framträder, det psykologiska och subjektiva inslaget blir mer uttalat.
Bilden av den amerikanske tenorsaxofonisten Ben Webster är ett kongenialt stycke måleri i sin återhållsamma kolorit, inte helt olik den brunskala man finner hos gamla fotografier. Men det är inte bara ett porträtt, utan också en personifiering av en jazzlegend. Här framgår med all önskvärd tydlighet Websters komplexa personlighet, han kallades inte för inte "The Brute and the Beautiful "!
Ben Webster var en varm person men med det temperament som anstår en musiker. Och som sådan rankas han bland de allra förnämsta, tillsammans med andra storheter som John Coltraine, Coleman Hawkins, Dexter Gordon och Sonny Rollins.
Målningen visar i all sin kraft på det fruktbara mötet mellan måleri och fotografi och som resulterar i den sinnliga närvaro som blev Ola Billgrens.

4069

2017-06-09