Olov Christopher Jenssen, Luftlinjer #47

Klubbat för:

14000 SEK

Utropspris

18 000-20 000 SEK

OLOV CHRISTOPHER JENSSEN
Norge född 1954
Luftlinjer #47
Signerad och daterad på baksidan Olav Christopher, Berlin 1990-1991. Olja på pannå, 86 x 99 cm.

PROVENIENS
Galleri Riis, Oslo

"Olav Christopher Jenssens konst kan karakteriseras som en intuitivt flödande bildfontän, en målerisk kronologi läsbar ur erfarenheter dragna från tidigare verk. Nya målningar uppstår ur gamla genom en oavbruten närhet till materialet. Ett noggrant prövande av måleriska idéer förändrar bilderna i hans lekfullt muterande praktik. Färgernas lager av händelser redovisas öppet, parallellt med att andra tillkommer - i målningen eller utanför den. "
Moderna museet Stockholm, ur utställningstext av Magnus Bons

När måleriet i slutet av 1970-talet marginaliserats av popkonstens efterdyningar och av hela den politiska våg som sköljt över konstvärlden, kom i början av 1980-talet ny energi från Italien genom målare som Francesco Clemente och Enzo Cucchi och från Tyskland genom Georg Baselitz och Anselm Kiefer. I detta ofta till formatet stora och framförallt expressiva måleri fanns en styrka och fart som gjorde att måleriet återigen blev en stark uttrycksform.

Olav Christopher Jenssen valde bort en lovande idrottskarriär som backhoppare och fotbollsspelare till förmån för konststudier i Oslo, först vid Statens Håndverks- og Kunstindustriskole och sedan på Statens Kunstakademi i Oslo. Med förebilder som Cy Twombly och Paul Klee reste Jenssen tidigt till New York och senare till Berlin där han bosatte sig i mitten av 1980-talet. Detta sammanföll med ett förnyat intresse för måleri på den internationella konstscenen och Jenssen egna bilder från denna tid visar en tydlig samhörighet med den så kallade nyexpressionismen.

Den aktuella målningen av Jenssen utfördes under den spännande period då han bosatt sig i Berlin. Intressant är att i Jenssens måleri, liksom hos de övriga skandinaviska konstnärskollegorna, finns ett poetiskt anslag som inte nödvändigtvis finns hos t ex Clemente och Baselitz.

Olav Christopher Jenssen har ställt ut flitigt i internationella sammanhang och anses idag vara en av de främsta förnyarna av det nordiska abstrakta måleriet. Nio verk av Olav Christopher Jenssen finns i Moderna museets samling i Stockholm.

4187

2017-06-09