Oskar Korsár, Utan titel
Klubbat för:
13000 SEK
Utropspris
15 000-18 000 SEK
OSKAR KORSÁR
född 1977
Utan titel
Signerad Oskar Korsár. Tusch på papper, 29,5 x 41,5 cm.
PROVENIENS
ALP Galleri Peter Bergman, Stockholm
Som tecknare arbetar Oskar Korsár fram sina bilder i tusch med en avig hand, där linjen ömsom är rak ömsom rafsig. Hans teckningar, som ofta avbildar personer i stillhet, utmärks alltid av en intresseväckande psykologisk underton.
4142
2017-06-09