Robert Frank, Andrea-Barbara-Mary and Dody
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
50 000-60 000 SEK
ROBERT FRANK
USA, född 1924
Andrea-Barbara-Mary and Dody (Ur "10th street Painters", 1950-1960)
Signerad Robert Frank april 2000. Gelatinsilverfotografi, bildyta 23 x 31 cm.
PROVENIENS
Gåva till nuvarande ägare från fotografen
LITTERATUR
Moving Out, utställningskatalog för Robert Franks retrospektiva utställning på National Gallery of Art i Washington 1994-1996, avbildad på sid 208-209
4116
2017-06-09