Rolf Hanson, Donohue

Rolf Hanson, Donohue
Rolf Hanson, Donohue

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

60 000-70 000 SEK

ROLF HANSON
född 1953
Donohue
Signerad och daterad på baksidan Rolf Hanson -85. Olja på pannå, 152,5 x 122 cm.

UTSTÄLLD
Rolf Hanson, Moderna Museet, Stockholm 1985-86, katalognr 12
LITTERATUR
Moderna Museet: Rolf Hanson, utställningskatalog 1985, avbildad på helsida, verk nr 12

Konstverket avbildades på Moderna Museets poster till Rolf Hansons utställning 1985-86.

1999 tilldelades Rolf Hanson Carnegie Art Awards 1:a pris. Juryns motivering löd:
"Rolf Hanson får Carnegies pris för att han - återigen - i en ny svit målningar gör det nästan omöjliga: Mitt i den mest slitna av konstnärliga genrer - figurativt oljemåleri - skapar han verk som känns fullkomligt samtida och därtill ytterst angelägna. Han bearbetar, knådar och pressar traditionen till det yttersta - det är som om själva bildytan flämtar efter den samtidigt intensiva och kärleksfulla behandlingen - och utvinner verk med en unik energi och skönhet".

4216

2017-06-09