Sebastian Blanck, Isca

Sebastian Blanck, Isca
Sebastian Blanck, Isca
Sebastian Blanck, Isca
Sebastian Blanck, Isca

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

30 000-40 000 SEK

SEBASTIAN BLANCK
USA, född 1976
Isca
Signerad och daterad på baksidan Sebastian Blanck 2007. Akryl/collage på duk, 89 x 114,5 cm.

PROVENIENS
Wetterling Gallery, Stockholm

LITTERATUR
The Prodigal Son, Johan Falkman: Sebastian Blanck - Displaying modern America, inaugural issue Fall 2007, avbildad

Sebastian Blanck är en amerikansk musiker och figuretiv målare, initialt mest känd för sitt arbete med bandet Black Dice och senare för hans måleri. Sebastian Blanck har gjort ett flertal separatutställningar på Wetterling Gallery i Stockholm sedan debuten 2003. Målningen föreställer hans hustru konstnären Isca Greenfield-Sanders.

4155

2017-06-09