Jonas Bohlin, "Concrete", stol, Källemo 1981
Klubbat för:
80000 SEK
Utropspris
100 000-125 000 SEK
JONAS BOHLIN, "Concrete", stol, Källemo 1981, betong och järn, signerad HC VI/X JONAS BOHLIN, höjd 89,5 cm, ryggen med mindre spricka
HISTORIK
Concrete tillverkades i en upplaga på 100 numrerade exemplar. Utöver dessa gjordes 11 provexemplar, 10 EA ex, 10 HC ex samt 3 övriga ex. Totalt tillverkades 134 stolar.
LITTERATUR
Jämför Dan Gordan, Svenska stolar och deras formgivare 1899-2001, Stockholm 2002, s. 244-245
4003
2017-12-14