Jonas Bohlin, "Concrete", stol, Källemo 1981

Jonas Bohlin,
Jonas Bohlin,
Jonas Bohlin,
Jonas Bohlin,
Jonas Bohlin,
Jonas Bohlin,
Jonas Bohlin,
Jonas Bohlin,
Jonas Bohlin,
Jonas Bohlin,
Jonas Bohlin,
Jonas Bohlin,

Klubbat för:

80000 SEK

Utropspris

100 000-125 000 SEK

JONAS BOHLIN, "Concrete", stol, Källemo 1981, betong och järn, signerad HC VI/X JONAS BOHLIN, höjd 89,5 cm, ryggen med mindre spricka

HISTORIK
Concrete tillverkades i en upplaga på 100 numrerade exemplar. Utöver dessa gjordes 11 provexemplar, 10 EA ex, 10 HC ex samt 3 övriga ex. Totalt tillverkades 134 stolar.

LITTERATUR
Jämför Dan Gordan, Svenska stolar och deras formgivare 1899-2001, Stockholm 2002, s. 244-245

4003

2017-12-14